9. Festiwal Filmowy „Pięć smaków” pod patronatem Torii

nor_panel_1436881570

W listopadzie rusza 9. Festiwal Filmowy „Pięć smaków”, który nasz magazyn objął patronatem medialnym, a już dziś organizatorzy podają pierwsze informacje dotyczące tego wydarzenia:

W tym roku motywem przewodnim Festiwalu będzie „Kino Japońskich Reżyserek”. Będzie to pierwsza w Polsce okazja do poznania filmów wybitnych autorek pracujących w Kraju Kwitnącej Wiśni. Do lat 90., ze względu na sformalizowany, hierarchiczny układ sił w japońskich studiach produkcyjnych, kobiety rzadko miały okazję stawać za kamerą. Przemiany obyczajowe i rozwój nowych technologii doprowadziły jednak do rewolucji. Pionierką była Naomi Kawase, której debiutancki obraz, „Suzaku”, zdobył nagrodę w Cannes w 1997 roku. Od tego czasu reżyserki mocnych i przenikliwych filmów budowały coraz silniejszą pozycję.

Na Pięciu Smakach pokazane zostaną m. in. rewelacyjnie przyjęte na światowych festiwalach “0,5 mm” Momoko Ando, „One Million Yen Woman” Yuki Tanady oraz “The Light Shines Only There” Mipo O – film, który był japońskim kandydatem do Oscara.

9. edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w Warszawie w dniach 12-20 listopada. Wrocławska replika zaplanowana jest na 13-19 listopada.

Polecamy!