Spektakl „Nomadka” pod patronatem Torii

nomadka5 lipca 2014 trójmiejski Teatr Amareya wraz z towarzyszącymi artystami zaprezentuje spektakl “NOMADKA” na jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Japonii – Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF 2014 w Tokio.

Spektakl który zostanie zaprezentowany w Tokio, jest kontynuacją i rozszerzoną wersją spektaklu „Nomadka” zrealizowanego w 2012 roku w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk.

Projekt podsumuje spotkanie promujące projekt „NOMADKA” i wizytę gdańskich artystek w Japonii. Spotkanie uzupełni prezentacja video zawierającego fragmenty widowiska „NOMADKA” prezentowanego na festiwalu w Tokio oraz film dokumentalny z pobytu artystek w Tokio zrealizowany przez Mateusza Skrzypca, z muzyką Joanny Dudy. Spotkanie odbędzie się w Stacji Orunia GAK w Gdańsku 1 sierpnia 2014.

„NOMADKA”
Koncept, reżyseria: Katarzyna Pastuszak
Choreografia: Katarzyna Pastuszak, Dorota Androsz (aktorka Teatru Wybrzeże)
Konsultacje: Dorota Androsz, Aleksandra Śliwińska, Agnieszka Kamińska, Anna Kalwajtys
Wykonanie: Louise Fontain (Grenlandia/Norwegia), Dorota Androsz, Magdalena Jędra, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska, Joanna Duda, Anna Kalwajtys
Teksty: Barbara Szamotulska, Louise Fontain (Grenlandia/Norwegia), Katarzyna Pastuszak, Dorota Androsz

NOMADKA to projekt performatywny o kobietach i ich wewnętrznej oraz zewnętrznej emigracji. Osią projektu są historie kobiet, które jak nomadowie, przeżyły większość swojego życia w ruchu i swoistym odosobnieniu, bez stałego miejsca zamieszkania, bez poczucia zakorzenienia. Odkrywając przed światem trudną prawdę o sobie, kobiety te odzyskują swoją godność i rodzą się na nowo. Celem projektu jest podjęcie dyskusji na temat wygnania oraz zwrócenie uwagi na niezwykłe bogactwo kryjące się w tym, co potocznie określa się mianem „inności” i co często ulega stygmatyzacji. NOMADKA mówi o powrocie do siebie i do świata. Na poziomie teoretycznym, projekt odnosi się również do koncepcji płynności ludzkiej tożsamości sformułowanej przez Rosi Braidotti (koncepcja “nomadycznego podmiotu”).

Wydarzenie pod patronatem Torii. Polecamy!