Mistrz tańca butoh Daisuke Yoshimoto w Polsce

Daisuke YoshimotoŁaskawa pani, jeśli pani jest doświadczonym lekarzem, to ja jestem doświadczonym chorym. To ja jestem pacjentem z butoh – zakażonym nieznaną bakterią, zwaną właśnie „butoh”.

Daisuke Yoshimoto to jeden z najwybitniejszych tancerzy butoh, wymieniany pośród czterech tancerzy, którzy kontynuują tradycję fundatorów stylu butoh – Tatsumiego Hijikaty i Kazuo Ohno. Jego przedstawienia pokazywane są na wielu scenach całego świata. To niezapomniane widowiska wprowadzające widza w świat na pograniczu nocy i dnia, na granicy życia i śmierci; zaskakują organicznością ruchu, malarskością i niespotykanym połączeniem elementów kultury Wschodu i Zachodu.

Pomiędzy 22 a 30 września 2012 będzie okazja spotkać się z artystą i na własne oczy zapoznać się z jego sztuką. W dniach 22-23 września o godzinie 20.00 w gdańskim klubie Żak przy ulicy Grunwaldzkiej 195/197 będą miały miejsce spektakle z udziałem Yoshimoto:

100–LETNI ZEGAR
Spektakl Ritsuko Takahashi to podróż po krajobrazie pamięci ciała. Poetycka i poruszająca mozaika wspomnień, z których Ritsuko buduje swoją historię. Ritsuko Takahashi jest uczennicą Daisuke Yoshimoto i reprezentuje młode pokolenie japońskiego butoh. Wspomnienie dryfowało przez 100 lat. Unosząc się lekko i opadając… Ruch oczu. Krótki moment, w którym serce przestaje bić. Świetlik. Dźwięk kół pędzącego samochodu… Jakie jest twoje najstarsze wspomnienie?

BEYER
O swoim spektaklu Kei Ishikawa powiedziała, że rezonuje echem śmiechu i rosy. Kei Ishikawa, która od wielu lat współpracuje z Daisuke Yoshimoto, stworzyła swój własny niepowtarzalny styl butoh, mocno osadzony w charakterystycznym dla Yoshimoto operowaniu ostrymi kontrastami. Jej osobisty i intymny spektakl z pewnością poruszy widownię.

KYOUKATABIRA OF BODY
W swoim najnowszym spektaklu mistrz Daisuke Yoshimoto po raz kolejny podejmuje temat śmierci. Spektakl zbudowany jest wokół koncepcji ciała-kimona, które Yoshimoto dla nas założy i zatańczy. Kyoukatabira to kimono w kolorze białym, zwykle z lnu lub bawełny, w które ubiera się zmarłych do pogrzebu w obrządku buddyjskim.

W dniach 29-30 września w godzinach 17.00-20.00 w gdańskim klubie Winda przy ulicy Racławickiej 17 odbędą się warsztaty tańca butoh z udziałem Daisuke Yoshimoto. Zgłoszenia: Katarzyna Pastuszak (tel. 605228391; kasia.pastuszak@klubzak.com.pl)
Koszt warsztatów: 180 zł (normalny); 150 zł (ulgowy)

Wizyta Daisuke Yoshimoto i jego zespołu odbywa się we współpracy ze Stefanią Gardecką, Instytutem Teatralnym im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Klubem Winda (GAK) oraz Stowarzyszeniem Amareya Art. Zapraszamy!