„Mitologia japońska” pod patronatem Torii

Mitologia japońskaWłaśnie ukazała się nowa książka pod patronatem Torii: „Mitologia japońska” autorstwa Agnieszki Kozyry.

Opis książki:
W europejskim kręgu kulturowym fascynacja Japonią utrzymuje się od dłuższego czasu. Dalekowschodnie motywy coraz częściej pojawiają się w naszej kulturze, sztuce i literaturze: tłumaczenia książek japońskich pisarzy trafiają na listy bestsellerów, dzieła japońskiej kinematografii, przede wszystkim horrory i filmy animowane, przyciągają przed małe i duże ekrany pokaźne grono miłośników, a japońska kuchnia zyskała sobie uznanie wielu smakoszy. Kiedy mówimy „Japonia”, niemal automatycznie przychodzą nam na myśl kwitnąca wiśnia, samuraj, gejsza, sushi czy też anime oraz manga. Jednak świat Japonii jest o wiele bogatszy i aby go zrozumieć, warto sięgnąć do mitologii tego kraju, która odegrała ważną rolę w budzeniu świadomości narodowej i umacnianiu jedności narodu japońskiego.

Album, który przekazujemy czytelnikom, jest zaproszeniem do wędrówki po mitologii japońskiej, zarówno w jej warstwie oficjalnej, jak i popularnej. Autorka zaprezentowała w nim nie tylko najważniejsze mity i postaci opisane w dworskich kronikach, ale także ludowe podania i legendy, które wprowadzają czytelnika w fascynujący świat japońskich istot nadprzyrodzonych: duchów, demonów, upiorów i magicznych zwierząt. Książka stanowi najszersze jak dotąd polskojęzyczne opracowanie na temat japońskiej mitologii popularnej. Nowatorskie jest także uwzględnienie wpływów mitologii na szeroko pojętą kulturę Japonii, również współczesną – literaturę, teatr, komiksy oraz filmy fabularne i animowane. Zasięg tych wpływów jest tak ogromny, że wielu czytelników zaskoczy zapewne, jak wiele tradycyjnych wątków przedostało się do dobrze im znanych komiksów, filmów czy gier komputerowych.
Wędrówkę po mitycznych krainach kończy rozdział poświęcony japońskim świątyniom. Zainteresuje on szczególnie osoby planujące podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni.

Lekturę Mitologii japońskiej uprzyjemniają liczne fotografie oraz reprodukcje obrazów, a także graficznie wyróżnione ciekawostki, które umożliwiają zdobycie wszechstronnej wiedzy o tym zachwycającym kraju.

Mitologia japońska, Agnieszka Kozyra, Wydawnictwo Szkolne PWN, 2011, s. 544, oprawa twarda, format: 200 x 250 mm, cena 72,50 zł