Wydarzenia

Pokaz animacji „Most” w reżyserii Izumi Yoshidy

27.05.2026 / Warszawa / film / pokaz

Film animowany „Most” w reżyserii Izumi Yoshida to poruszająca opowieść inspirowana losami Dzieci Syberyjskich oraz początkiem relacji między Polską a Japonią. Historia jest prowadzona z perspektywy dziesięcioletniego Janka, który wśród osieroconych polskich dzieci na Syberii staje się ich nieformalnym przywódcą. Czuje odpowiedzialność za grupę, zachowuje się jak dorosły i nie pozwala sobie na słabość — choć każdy dzień w lodowatej, bezkresnej krainie jest walką z głodem, strachem i tęsknotą za domem.
Nadzieja przychodzi niespodziewanie, gdy dzieci odnajdują ratownicy Japońskiego Czerwonego Krzyża. Mali Polacy trafiają do Japonii, gdzie otrzymują opiekę, jedzenie, schronienie i ciepło, które pozwala im znów poczuć się bezpiecznie. Janek poznaje tam Haru — energiczną dziewczynkę, która staje się jego przewodniczką po nowym świecie i uczy go nie tylko innej kultury, ale też tego, jak ponownie być dzieckiem. Gdy dzieci odzyskują zdrowie, nadchodzi czas rozstania, jednak przyjaźń polsko-japońska okazuje się więzią, której nie da się łatwo zerwać.
Film zdobył Grand Prix im. George’a Lucasa na międzynarodowym festiwalu Short Shorts Film Festival & Asia 2023, wpisując go na tzw. długą listę oscarową.
Izumi Yoshida
Reżyserka filmów animowanych, ilustratorka, tłumaczka polsko-japońska, doktor sztuki w dyscyplinie sztuk filmowych i teatralnych.
Absolwentka Animacji i Efektów Specjalnych w Łódzkiej Szkole Filmowej, obecnie nauczyciel akademicki na Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi.
Jej najnowszy film animowany, Most, zdobył Grand Prix im. George’a Lucasa oraz Best Animation Award na Short Shorts Film Festival & Asia 2023, co otworzyło mu drogę do nominacji do Oscara.
***
Miejsce: Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii (Al. Ujazdowskie 51, Warszawa)
Do budynku, w którym znajduje się Wydział, można wejść od strony Al. Ujazdowskich 51 i ul. Mokotowskiej 64. Przy obu wejściach znajdują się domofony – prosimy przekazać ochronie budynku, że przyszli Państwo na spotkanie w Wydziale. Następnie prosimy kierować się do recepcji – tam za bramkami znajdują się windy – i wjechać na czwarte piętro. Nie ma możliwości wejścia schodami.
Wstęp do Wydziału jest zawsze bezpłatny, nie ma konieczności wcześniejszego zgłaszania wizyty. Na ogólnodostępnej sali znajduje się biblioteka i czytelnia, jak również kącik mangowy. Zapraszamy!