strona Torii Witamy na forum Torii! Zaloguj się, lub zarejestruj.
24.11.2017, 08:12:04
Strona główna Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja
Aktualności: Witamy na forum Torii!

Forum Torii  |  JAPONIA  |  Japonistyka (Moderator: Krasnoludka)  |  Wątek: I co dalej, absolwencie? « poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: I co dalej, absolwencie?  (Przeczytany 7829 razy)
rednacz
Global Moderator
Samurai

« : 16.06.2010, 20:25:13 »

Coraz czesciej spotykam sie z rozczarowanymi studentami lub absolwentami japonistyki, ktorzy sadzili, ze po ukonczeniu studiow zostana tlumaczami mang albo asystentami prezesow Sharpa lub Bridgestone'a. Jakie sa Wasze zapatrywania / dosiwdczenia?
Valka
Gaijin
*

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 19.06.2010, 15:57:10 »

Taaa, czemu mnie to nie dziwi? Niestety sporo osób wybierajacych się na kierunki japonistyczne, to głównie tzw. mangowcy, którzy tylko na mandze opieraja swoją wiedzę (uważajac się przy tym za znawców xP) i myślą, ze tylko tym będą się zajmować i na studiach, i po nich. Niestety, rzeczywistość jest brutalna i takie osoby... odpadaja najszybciej. Często nawet nie kończą studiów, które wybrali. Okazuje się, że mangowe panienki to nie wszystko i trzeba się uczyć rzeczy, które niekoniecznie są takie interesujące dla niektórych, a język japoński to nie tylko przesłodzone popiskowanie w ramach szpanu "jakie to ja znam japońskie słówka" "kawaii" "neko" baka" "desu".
Miss Monday
Gaijin
*

« Odpowiedz #2 : 31.07.2010, 13:39:49 »

... a na do widzenia obowiązkowa "sajonara". I anatowanie na prawo i lewo. Ale swoja droga to nie wiem, czy to taka cecha charakterystyczna mangowców - im się obrywa, bo są najliczniejszą grupą amatorów japonistyki. Polacy po angielsku też notorycznie wszystkich "sorrują" zamiast "ekskjuzmować" i konfundują Angoli błędnym używaniem słowa "ekstra".
Valka
Gaijin
*

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 03.08.2010, 16:11:20 »

Sama przyznajesz, że mangowcy to najliczniejsza grupa, więc to chyba naturalne, że najliczniej... odpadają Język. Oczywiście nie wszyscy tacy są, bo miałam okazję poznać też takich, któzy wyszli na niezłych specjalistów, ale niestety większość - "sajonara".
P-chan
Gaijin
*

« Odpowiedz #4 : 06.11.2010, 13:22:24 »

Ten problem tak naprawdę nie tyczy się tylko studentów japonistyki (i mówi to osoba, która jeszcze nie zaczeła studiów, bo zrobiła sobie kilkuletnią przerwe i od przyszłego roku chce wrócić na studia), lecz całej "braci" studenckiej. Z prozaicznego powodu polscy studenci mają po studiach za duże wymagania. Większość polskich studentów chciało by nie dość, że zarabiać na starcie 2 - 3 tys. zł. To jeszcze wszyscy by chcieli pracować w urzędach lub za biurkiem. I zamiast wybierać studia z głową, to wybierają studia, które akurat teraz są najbardziej popularne. Nie zastanawiając się co będzie za pięć lat, i czy dla nich będzie po tym kierunku praca, nie widzą tego, że idąc choćby na prawo, za te kilka lat nie będzie dla nich pracy. Ja już dziś uwarzam, że mamy za dużo prawników i urzędników w kraju, nie wspominając co będzie za pare lat z informatykami.
I podobnie jest ze studentami japonistyki, którzy kończą studia (celowo nie wspominam o tych, którzy po roku rezygnują, bo okazuje się, że to nie to czego szukali), myśląć że po tych studiach znajdą od razu prace jako tłumacze czy nie wiadomo co. To jest po prostu błędne koło pełne rozczarowań. Szczególnie, że Polska mimo bogatej historii to mały kraj, i tak naprawdę u nas jest za małe zapotrzebowanie na japonistów, w końcu wiadomo nie od dziś, że nasze stosunki z Japonią nie są tak bardzo powiązane jak choćby z Niemcami czy Rosjanami, chocby z racji naszego goograficznego położenia.

Osobiście muszę się przyznać, że interesuję się ogólnie kulturą japońską (gdzie manga jest tylko jej maleńką częścią) i historią tego kraju, i cały czas noszę się z zamiarem studiowania japońskiego języka. Nawet swego czasu chciałem iść na odpowiednie studia do tego stopnia, że po za nimi innych kierunków studiów nie zauwarzałem (a było to muszę powiedzieć błędne myślenie), stąd taka a nie inna moja przerwa w nauce.
Jednak uświadomiłem sobie, że na dzień dzisiejszy pewnej bariery natury finansowej niestety nie przeskocze (mimo tego, że już pracuję, to i tak jest tego za mało), ani moi rodzice. Po prostu uświadomiłem sobie, że nie stać mnie na studiowanie w innym mieście. Więc postanowiłem pójść po prostu okreżną drogą (trochę mi to zajeło, ale lepiej póżno niż w cale), i postanowiłem wybrać kierunek w pewnym stopniu pokrewny (padło na stosunki międzynarodowe), a tym samym zapisać się na kurs japońskiego (choć w moim mieście będzie o to trudno), choć myśle również o języku chińskim (tutaj jest u mnie zdecydowanie łatwiej).
Takie podejście do sprawy przyszło mi złatwością, gdy tak naprawdę doszedłem do wniosku, że studia chcę skończyć dla siebie, dla własnej chęci zdobywania wiedzy. Nie dla kożyści finansowej, czy dla tego bo ten kierunek jest teraz obecnie na topie. Z takim myśleniem nie dziwię się, że mamy duże grono rozczarowanych studentów japonistyki i nie tylko, bo okazuje się pózniej, że to nie są wymarzone studia, a jedynie się na nich męczymy. Bez tak naprawdę określonego celu w życiu, choćbyśmy się starali to i tak żadne studia nie przyniosą nam satysfakcji...
Miss Monday
Gaijin
*

« Odpowiedz #5 : 08.11.2010, 17:44:11 »

Tu się zgodzę, studia mają coraz mniej wspólnego z przygotowaniem do pracy w danym zawodzie, jak również - niestety - do pracy w jakimkolwiek zawodzie. Bo oprócz przedmiotów kursowych nie uczą też samodzielności, odpowiedzialności, ani nawet tak podstawowych zdolności, jak szukanie i wykorzystywanie danych na własną rękę. Japonista-tłumacz na dobrą sprawę powinien dobrze się zastanowić, czy nie założyć firmy (wielu tak zrobiło) - ale ilu z nich (a także innych absolwentów, nie tylko japonistyki) wie jak to zrobić i jak zarządzać swoim biznesem?
Strony: [1] Drukuj 
Forum Torii  |  JAPONIA  |  Japonistyka (Moderator: Krasnoludka)  |  Wątek: I co dalej, absolwencie? « poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Forum Torii | Działające na SMF 1.1.5.
© 2005, Simple Machines LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!