strona Torii Witamy na forum Torii! Zaloguj się, lub zarejestruj.
12.11.2018, 18:50:17
Strona główna Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja
Aktualności: Witamy na forum Torii!

Forum Torii  |  JAPONIA  |  Japonistyka (Moderator: Krasnoludka)  |  Wątek: Studia japonistyczne « poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Studia japonistyczne  (Przeczytany 15865 razy)
cullina
Gaijin
*

« : 26.11.2008, 18:07:28 »

Czytałam tyle różnych rzeczy na temat Japonistyki, tyle forum odwiedziłam a jednak ciągle nie mam pojęcia jak to wygląda. Chciałabym się dowiedzieć jaka polska szkoła jest najlepsza, jak wyglądają zajęcia itp. Z góry dzięki za odpowiedź.
marhewa
Gaijin
*

« Odpowiedz #1 : 27.11.2008, 14:34:37 »

wiem ze na japonistyce na UW jest taki przedmiot jak 'pismo', na ktorym uczysz sie kanji - pisownia (kolejnosc kresek), znaczenie, sposob czytania (prawie wszystkie kanji maja co najmniej 2 sposoby czytania), jak dane kanji powstalo i ewoluowalo, itd...

wiem tylko o tym jednym przedmiocie bo mialam niedawno lektoraty z kims kto go prowadzi na japonistyce a co do reszty programu studiow to nie mam pojecia...

Mr_Smile
Gaijin
*

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 16.01.2009, 15:38:56 »

hej
tak sie składa ze zaczalem niedawno studiowac filologie japonska w Lodzi w WSSM
to cos moge powiedziec Uśmiech

sa nastepujace przedmioty
1. historia Japonii
2. historia literatury japonskiej
3. gramatyka japońska
4. pismo
5. podstawy nauczania jezyka japonskiego
6. konwersacje video

o ile 1-4 to dosc oczywiste to pkt 5 - zajecia z zalozenia z Nativem czyli Japonczykiem, z powodu chwilowego braku takiego, jest kobitka polka oraz kurs audio dla obcokrajowcow Uśmiech
pkt 6 - to samo co pkt 5 tylko ze poza audio jest jeszcze video Uśmiech

powiem Wam ze dopuki sie to nie zmieni na taka forme jaka powinna byc, jest troche lipa Uśmiech
ale trzeba byc dobrej nadzieji Uśmiech

pozostale zajecia spoko
szkola jest w formie licencjatu, wiec mamy podzial materialu na 6 semestrow
wypada po 330 kanji na semestr, ja jestem na 150, a semestr sie konczy...
ciezko na poczatku wyrobic sobie metode nauczania znakow, a zwlaszcza ich znaczen,
a do tego sa znaki ktore maja wiele znaczen, czesto dosc malo zbierznych dla nas....

ze szkoly jestem puki co zadowolony, chociaz jestem najstarszym chyba studentem Uśmiech)))

"nic nie jest bardziej widoczne, niż to co ukryte"
Valka
Gaijin
*

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 24.04.2009, 20:07:31 »

Co do studiów japonistycznych i okołojaponistycznych to mogę powiedzieć tyle, co znam z doświadczenia na UJ. Studiowałam na kulturoznawstwie Dalekiego Wschodu przy japonistyce UJ, tzn. w Filologii Orientalnej, wiec prawie wszystko było tak, jak na japonistyce normalnej, tyle, ze były to studia zaoczne (bez odpowiednika dziennego) i bardziej nastawione na kulturę, jak sama nazwa wskazuje Mrugnięcie. Z tego, co wiem materiał jest niemal identyczny, jak na japonistyce, mieszczącej się zresztą w tych samych pomieszczeniach xD. Wykładowcy również są ci sami. Przedmioty: kultura, literatura, sztuka, historia Japonii, zagadnienia polityczno-gospodarczo-społeczne, język - rozbity na przedmioty: praktyczna nauka z dwoma nauczycielemi - native i polski, pismo, lektura tekstów, gramatyka opisowa (niestety poziom jest ciut niższy niż na japonistyce ze wzgledu na mniejszą liczbę zajęć, ale i tak jest niezły), poza tym były też przedmioty: kultura islamu (obecnie zamieniony na cywilizację chińską i słusznie xD), antropologia, zagadnienia pol.-społ.-gosp. Chin, filozofia Chin, filozofia Dalekiego Wschodu ogólnie, były też podstawy chińskiego. Generalnie kierunek się cały czas zmienia i z roku na rok przybywa przedmiotów, a inne są zastępowane (jak islam).
Natomiast na innym wydziale UJ są również studia dalekowschodnie, z podobnymi przedmiotami i z językiem oraz większą ilością lektoratów do wyboru (hindi, chiński, koreański, japoński, niestety japoński kuleje bardzo Smutny ), ale studia są bardziej nastawione na Chiny, co zresztą nie jest dziwne, bo w pobliżu Katedry jest Instytut Konfucjusza.
W każdym razie mogę powiedziec, ze oba kierunki są fajne. Przyznam, że mam większy sentyment do pierwszego z nich, ale niestety kończy się na licencjacie, więc kontynuję studia na drugim Język. W każdym razie jeśli ktoś bardzo chce zgłębić kulturę Japonii, a przy okazji innych krajów Azji, to polecam Mrugnięcie.
rednacz
Global Moderator
Samurai

« Odpowiedz #4 : 25.04.2009, 06:56:58 »

W Toruniu zajecia na japonistyce sa dosc standardowe - kanji, historia japonii, gramatyka oraz lektorat, wstep do japanologii (czyli wszystko o podstawowych zagadnieniach zwiazanych z funkcjonowaniem kraju: administracja, gospodarka, waluta, polityka itd.), literatura jap., kultura jap., sztuka jap., wstep do jezykoznawstwa... chyba wsio. W kwestii poziomu nauczania sie nie wypowiem, bo to nowy kierunek i wszystko wyjdzie "w praniu". W przyszlym roku ma ruszyc na UMK sinologia, wiec moze na japonistyce doloza jakikolwiek przedmiot z kultury czy historii Chin. Wprawdzie Japonia jest chyba jedynym krajem, ktorego historii mozna sie uczyc praktycznie bez znajomosci historii innych krajow, ale nie bedzie to nigdy wiedza kompletna...
cullina
Gaijin
*

« Odpowiedz #5 : 28.04.2009, 18:46:52 »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi...trochę mi się rozjaśniło^^
helix
Gaijin
*

« Odpowiedz #6 : 14.06.2009, 15:52:37 »

Co do tego tematu, nasuwa mi się takie dziwne pytanie: w jakim języku prowadzone są poszczególne wykłady?
rednacz
Global Moderator
Samurai

« Odpowiedz #7 : 14.06.2009, 18:46:46 »

Po polsku Uśmiech Roznie bywa z lektoratem, bo zalezy kto go prowadzi. Prace dyplomowe tez sie pisze po polsku Uśmiech
sandro
Gaijin
*

« Odpowiedz #8 : 10.02.2010, 10:20:47 »

Sam planuję w przyszłym roku zacząć przygodę z UJ na kierunku "Filologia Orientalna - Japonistyka". Dowiedziałem się nieco o nim od mojej nauczycielki z kursu języka japońskiego, która ów kierunek kończyła. Ogólnie opisała mi to, jako wiedzę o Japonii z różnych dziedzin, czyli (głownie) kulturę i literaturę, jak i historię, geografię, obyczaje no i język. Są osobne przedmioty z kanji, gramatyki i czegoś jeszcze, co mi w tej chwili umknęło. ^^'
Wszystko dopełniają humanistyczne przedmioty, jak teoria literatury, co raczej nie dziwi na filologii.
Jeśli ktoś ma doświadczenia z tymi konkretnymi studiami z radością je poznam. ^^

Valka
Gaijin
*

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 22.02.2010, 07:38:58 »

Sandro, przeczytaj mój wpis kilka postów wyżej Język.
sandro
Gaijin
*

« Odpowiedz #10 : 21.03.2010, 19:33:32 »

Już czytałem i dziękuję za ów wpis, nieco rozjaśnił mi sytuację. ^^
Jednak nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz - jakie mianowicie były progi podczas rekrutacji? Sam studiuję na uczelni technicznej i moją słabą stroną jest matura z j. polskiego pisana na poziomie podstawowym (z całkiem niezłym wynikiem, ale to wciąż podstawowy :/).

Valka
Gaijin
*

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 12.05.2010, 07:47:41 »

To zależy od uczelni, kierunku i czasu. Teraz progi mogą być inne niż jeszcze parę lat temu, gdy ja zdawałam na studia, więc najlepiej chyba dowiedzieć się u źródła, np. na stronie uniwersytetu w opisie interesującego Cię kierunku Uśmiech.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Torii  |  JAPONIA  |  Japonistyka (Moderator: Krasnoludka)  |  Wątek: Studia japonistyczne « poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Forum Torii | Działające na SMF 1.1.5.
© 2005, Simple Machines LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!